webrasia

Kripto Para Kazımı Nasıl Yapılır?
Anasayfa Teknoloji Kripto Para Kazımı Nasıl Yapılır?

  • 2
  • 333

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/Kripto-para-madenciligi-nasil-yapilir

Kripto Para Kazımı Nasıl Yapılır?

Kripto Para (Sanal Para) Kazımı Nasıl Yapılır?
Bilindiği üzere sanal paralar son yıllarda çok yaygın olarak kullanılan yatırım araçları haline geldiler. Bitcoin ve Altcoinler geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde çokça değerlendi ve yatırımcısına paralarını onlarca kez katlama fırsatı sundular. Durum böyle olunca Mining (Kripto Para Kazımı) gündem oldu ve birçok yatırımcı elindeki mevduatlar ile Ekran Kartlarına yatırım yaptılar. Şuanda Mining (Kripto Para Kazımı) kelimesini ilk defa duyuyorsanız Ekran Kartları ile para kazanmak elbette kulağınıza çok ilginç gelecektir. Ancak Ekran Kartı ile Bitcoin ve Altcoin kazımı yapmak son derece normal ve kazançlı bir yatırım konusu oldu.
Temel olarak bu yatırımcılar en az 4GB Ekran Kartı ve üzeri olmak kaydı ile birlikte birden çok Ekran Kartına sahip olarak Mining (Kripto Para Kazımı) olarak tabir ettiğimiz Kripto Para Kazımı işlemine ilk adımlarını atmış oluyorlar. Piyasadan sıfır veya ikinci el olarak toplanılan Ekran Kartlarını Rig dediğimiz bir sistem içerisinde birleştiriliyor. Tabi ki bu işlemi gerçekleştirebilmek için oldukça güçlü bir güç kaynağı ve kaliteli bir Anakart gerekiyor. Anakart’ın üzerinde PCI-Ekspress denilen girişlerin çok olması önemli. Çünkü PCI-Ekspress Ekran Kartlarının takıldığı bölümdür ve bu sistemi içerisinde birden fazla Ekran Kartı elimizde bulunduracağınızdan dolayı uygun bir Anakart seçimi yapmanız gerekiyor. Güç kaynağı da oldukça önemlidir. Üzerinde birçok Ekran Kartının yer aldığı bu sistemi çalıştırmak için güçlü Power Supply’ler gerekmektedir. Bunlarla birlikte sistemi çalıştırabilecek bir işlemci ve bir SSD Disk ile son noktayı koymuş olacaksınız.
Günümüzde kazım yaparak elde edeceğimiz en kazançlı Kripto Para birimi Ethereum’dur. Ethereum güncel olarak 2.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ethereum’un fiyatının artıyor olması insanları Mining (Kripto Para Kazımı)  yapmaya zorluyor. Örneğin Ethereum bundan tam bir yıl önce 24.02.2020 tarihinde 256 dolardı. Aradan geçen bir yılın sonunda 21.02.2021 tarihine geldiğimizde tam olarak 2.000 dolar civarında seyir etmekte. Geçen yıl bu zamanlarda Mining (Kripto Para Kazımı) işlemi yapan birisi aynı sistem ve aynı Ekipmanlar ile günde 100,00 TL kazanıyorsa bugün yaklaşık olarak o kazancını 8 kat arttırmış oldu ve günlük kazancını 800,00 TL’ye çıkarttı.
Durum böyle olunca da oyuncular sistemlerini güçlendirmek için Ekran Kartı satın almak istediklerinde piyasada Ekran Kartı bulamıyorlar. Az önce okuduklarınız doğru çünkü Ethereum’un fiyatının bu kadar artıyor olması oyuncuları çokça sinirlendiriyor. Gerçekten piyasadaki Ekran Kartları neredeyse tükendi ve tükenmeyen satıcılar ise fiyatları oldukça arttırdılar. Çünkü Mining (Kripto Para Kazımı) Ekran Kartları ile yapılıyor ve Mining (Kripto Para Kazımı) moda olduğu sürece piyasadaki ekran kartları yok olmaya devam edecek. Bir de bu durumun üzerine Corona Virüs eklenince şirketler de Ekran Kartı üretimini normal olarak düşürmek zorunda kaldılar ve piyasada tam olarak Ekran Kartı kıtlığı oluştu.
Blockchain Nedir? Blockchain Sistemi Nasıl Çalışır?
Blockchain içerisinde çok fazla gizem barındıran bir yeniliktir. Blockchain dünyayı tamamen yeniden şekillendirebilecek bir teknolojidir. Aslında bu sisteme Blok sistemi çalışmaları diyebiliriz. Blockchain’de tek merkeziyetçiliği ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Örneğin İş bankası mobil uygulaması tek bir yerden yönetilmektedir. Sahibi ve adresi bellidir öyle değil mi? Youtube’da videolar izlemek için Youtube’un web sitesine giriyoruz ve tek bir yerden yönetilmekte olan bir adrese bağlanmış oluyoruz. Ancak Blockchain sistemi bu tek merkeziyetçiliğin önüne geçiyor. 
Tek merkezli sistemlerde sizler bir işlem yaptığınız zaman bu işlemler sadece yönetici tarafından hazırlanmış olan bir sistem üzerinden kayıt defterlerine kayıt edilerek işin sürekliliği geliyordu. Ancak Blok Zinciri sisteminde yapılan işlemler yüzlerce belki de binlerce Online sistemde kayıt altına alınarak bilginin veya birikimin ya da kayıt edilecek olan veri her ne ise onun saklanmasının daha güvenli olması sağlanmaktadır. Bu işlem de tam olarak Mining ya da Madencilik olarak adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere bu sistemde hiçbir bankaya veya aracı bir kuruma ihtiyaç kalmadan para aktarımı gerçekleşebilmektedir. 
Bankaların veya finansal aktarım organlarını yeterince etkilemiş, onlar için can sıkıcı olmuş olsa da artık Blockchain diye bir gerçek var ki Hem çok güvenilir, kullanışlı bir sistem hem de çok hızlı bir şekilde işlem yürütebilmektedir.

 

 

Kripto Para Kazımında Blockcihain’in Önemi Nedir?
Olay çok basit olarak yürütülmektedir. Blockchain sistemi kolay bir sistem olmadığından dolayı oluşturulurken birçok insana ve teknolojik edavatlara ihtiyaç doğmaktadır. Bunun içerisinde yukarıda bahsedilenler gibi ekran kartları vs. birçok sistem ile yatırımcı Rig sistemini kurduktan sonra kazım işlemlerine başlar. Yatırımcının, yani kazımcının elinde bulunan Ekran Kartlarının Gigabayte’si ne kadar yüksek olursa o kadar daha fazla coin kazımı yapacaktır. 
En az 4 GB Ekran Kartı kullanılarak kazım yapılabilmektedir. Kazım gücüne ise MH değeri denilmektedir. Örneğin şuanda piyasada bulunan en güçlü ekran kartlarından birisi olan RTX 3090 Saniyede ortalama olarak 122 MH güç ile kazım yapabilmektedir. RTX 3090 ile Saat Başına 0,000174421 Ethereum kazanmak anlamına geliyor. Türk Lirasına çevirecek olursak saatlik 2,28 TL’ye tekabül etmektedir. Bu rakam Günlük; 54,80 TL Aylık ise 1.643,87 TL olacaktır. 
Ancak bu rakamlar sürekli değişime uğrayacağı için yaklaşık rakamlar olarak göz önünde bulundurmakta fayda var. Ethereum Fiyatı, Dolar Fiyatı bu rakamları çok değişken bir hale getirebilir. Ethereum kazmanın günümüzde güncel olarak çokça kazançlı bir yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu bir tane RTX 3090’ın kazım gücüdür. 4-5 tane RTX 3090‘dan oluşan bir Rig sistemi kurarak kazım yapmaya başlarsanız bu rakam 4-5 kat artacaktır. 
Sonuç olarak Kazım yaptığımızda Dünya üzerinde oluşan Blockchain zincirine katkıda bulunmuş oluruz. Bloklar oluşturarak kazım yaptığımızda Blockchain sistemine katkıda bulunacağımızdan dolayı sistem bize bunun karşılığında ödül olarak Etherium vs. gibi coinleri ödül olarak vermektedir. Olayın özü de tam olarak buradan gelmektedir. Bizler Ekran Kartları ile Blockchain sistemine destek olarak Bloklar oluştururuz, sistem ise bizlere ödül olarak coin verir. Bunu yaptığımız işin karşılığı olarak düşünebilirsiniz. Basitleştirecek olursak ön planda ekran kartlarınızı kiralamış olduğunuzu düşünün. Online olarak kiralanan bu ekran kartları üzerinden Blockchain’ler oluşturuyorsunuz ve karşılık olarak coin kazanmış oluyorsunuz.
Coin kazma işlemleri çok ciddiye almış olan yatırımcılar da bulunuyor. Örneğin koca bir salonda 150-200 Tane Ekran Kartı yer alan bir Rig sistemi oluşturmuş, bunlara oldukça yüksek yatırımlar yapmış olan insanlar mevcut. Çok şaşıracaksınız fakat ama böyle kazançlı bir işe girişmek hiç kolay olmasa gerek. O kadar Ekran Kartını ısıtmadan sistemli bir şekilde çalıştırarak kazım yapmak böyle bir sistemi düzgün bir şekilde ilerletmek çok zordur.

 

 

Kişisel Bilgisayarımı Blockchain Sistemine Entegre Edebilirmiyim?
Elbette kişisel bilgisayarınızı Blockchain sistemine Entegre edebilirsiniz. Zaten bitcoin kazımı yaparken bir nevi blockchain sistemine katılım sağlamış oluyorsunuz. Kendiniz evinizde rahatça Bitcoin veya Ethereum Kazımı yapabilirsiniz. Yattığınız yerden kolayca bu sisteme dâhil olarak kazanç sağlayabilirsiniz. Kazım yapılırken sistem normalden fazla elektrik tüketimi yapacaktır. Bir Rig sistemi kurulmadan önce maliyet hesaplaması yapmanın her zaman faydası vardır. 


Rig sisteminizde yer alan RTX 3090 Ekran Kartlarının üzerinden gidecek olursak tanesi ortalama olarak 300 Wat civarlarında güç tüketimi sağlayacağından dolayı 1 Tane RTX 3090 Saatte 0,26 TL elektrik harcayarak Aylık 183,60 TL harcamaya neden olacaktır. Ancak sonuç olarak kazım yaptığınızda bu rakamların 6-7 kat fazlasını kazanacaksınız.
5-6 Adet 8 GB hafızası olan Ekran Kartları ile Günde ortalama 100,00 TL kazanabilirsiniz. Ekran Kartlarını almak için harcamış olduğunuz mevduatı önceden yaklaşık 6-7 ayda amorti edebiliyordunuz fakat son birkaç ayda durum çok değişti. Ethereum’un fiyatlarının bu kadar artıyor olması yukarıda da bahsettiğim gibi Ekran Kartı bulmayı oldukça zorlaştırdı. 
Blockchain Sistemi Bilgisayarıma Zarar Verir mi?
Kazım işlemleri Ekran Kartlarının ömrünü fazlasıyla tüketmektedir. Tabi ki bilgisayarınızda yer alan diğer parçalar da eskiyecektir ama burada önemsenmesi gerekenler ekran kartları ve Güç Kaynaklarıdır. Çünkü size parayı Ekran Kartı kazandıracaktır. Güç kaynağını da zaman zaman kontrol etmek gerekir. Sistem elektrik ile çalıştığı için Güç Kaynağında oluşabilecek her hangi bir arızalanma sonucunda ekran kartlarınız yanabilir, sistem çökebilir ve hatta çok zor bir ihtimal olsa da yangın çıkabilmektedir. Yabancı ülkelerde yangın gibi talihsiz olayların birçok muadili bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı sistemi kurarken profesyonelce yardım almakta fayda vardır. Uzun zaman boyunca kazım yapılan Ekran Kartları bir süre sonra gücünün bir kısmını yitirebileceğinden dolayı yenileme yapmak gerekebilir. Oyuncular ikinci el Ekran Kartı alırken bu konunun üzerinde çok dururlar. Çünkü Mining(Kripto Para Kazımı) yapılırken Ekran Kartı sürekli olarak aktif kullanılacağından dolayı ömrünü yavaş yavaş yitirmektedir. 
Rig sistemini kurmuş bir yatırımcı sistem arızalanana dek kapatmayacaktır. Gece, gündüz her zaman sistem açık kalır. Kazımcı ancak bu şekilde daha fazla para kazanabilmektedir. Sistemi günde 12 saat çalıştırmak kazımcılar için yarı yarıya az kazançlı olacağından dolayı sürekli çalıştırmayı tercih etmektedirler. Sistem kendiliğinden kazım yaparken sizin yapmanız gereken zaman zaman sisteminizi kontrol etmek olacaktır. Tabi ki de bu durum sisteminizi eskitecektir. Olası olumsuz durumlara karşılık olarak sistem tercihen haftada bir gün dinlendirilebilir. Ekran Kartları sürekli çalışacağı için ısınacaklardır sıcaklıklarını kontrol altına alabilmek için kartların bulunduğu odayı klima benzeri çeşitli soğutucularla destekleyerek daha fazla ısınmalarını önleyebilirsiniz. Kartlarınızın ısınmasını önlerseniz sisteminizin ömrü daha uzun olacak, performansları da bir o kadar yüksek seviyelerde olacaktır. Ekran Kartlarını güncel tutabilmek adına yılda bir değiştirebilirsiniz. Elinizde biriktirmiş olduğunuz sermayenin bir kısmı ile Yeni Ekran kartlarını alarak eskilerini boşa çıkarabilir, eskilerini ikinci olarak piyasada kolayca satabilirsiniz. Şuanda Ekran Kartları zaten peynir ekmek gibi satılmaktadır.

Vergisel Yönden Mining (Kripto Para Kazmak)
Şuanda Kripto Para kazımından elde edilen gelirler herhangi bir vergiye tabi değillerdir. Kripto para kazımı çok hızlı bir şekilde çoğalıyor. Elbette gelecek dönemlerde buradan elde edilen kazançlar için bir vergilendirme sistemi kurulacaktır. Fakat günümüzde böyle bir sistem bulunmamaktadır.

Dünyada Kaç Tane Bitcoin Bulunuyor?
An itibari ile dünyada 21 Milyon adet Bitcoin dolaşımda olduğu düşünüyor. Son günlerde Bitcoin 400.000 Türk Lirasını geçmiş bulunuyor. Dünyada bulunan Bitcoinlerin tamamı 8.4 Kat Trilyon TL yapmaktadır. 

İşlemci İle Kripto Para Kazımı Yapmak Mümkün mü?
İşlemciler ile Kripto para kazımı yapmak mümkün. Ancak kazanç yönünden olaya bakıldığı zaman pekte bir kâr bırakmıyor. İşlemcilerinde fiyatları oldukça yüksekte seyir ediyor. Doların 7 TL olduğu şu günlerde bütün sermayeyi işlemciye yatırarak coin kazımı yapmanın yerine Ekran Kartlarını tercih etmek kat kat daha kazançlıdır.
 

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com