webrasia

Makine Mühendisliği
Anasayfa Mühendislik Makine Mühendisliği

  • 7
  • 509

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/Makine-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar

Makine Mühendisliği

Makine Mühendisliği


Makine mühendisleri temel fizik kuralları ve kanunlarıyla beraber diğer disiplin prensiplerine dayanarak, bir enerji türünü başka bir enerji türüne çeviren makineler üzerinde çalışmaktadır. Makine mühendisleri birçok kişinin aklında bilgisayarlarla çalışan bireyler, bilgisayarla ilgili bir meslek olarak yer edinmiştir. Ancak zannedilenin aksine makine mühendisleri bilgisayarlarla pek fazla ilgili olmazlar. Bu bireyler, uzmanlık alanlarına göre farklı şirketlerde, özel kurumlar içerisinde, fabrikalarda yada kamu kurumlarının içerisinde çalışırlar.
Makine mühendisleri; motorlar, makine dinamiği, mukavemet, akışkanlar mekaniği ve buna benzer çeşitli temel bilgilere sahip olan bireylerdir. Bu bilgiler ışığında makine tasarlama ve imal etmeyle görevli olan kişilerdir. Sıradan bir makine mühendisi en ucuz yolla en kaliteli hizmeti yada ürünü ortaya çıkarmakla sorumludur. İş sağlığını ve güvenliğini ön planda tutmakla sorumlu olan bireylerdir. Makine mühendisleri, mekanik ve enerji dönüşümü üzerine yeni bilgileri takip eden ve her zaman güncel olan bireylerdir. Aynı zamanda iyi bir makine mühendisi, yapılan hesaplamalarda hiç bir şekilde yanlışlık yapmamalı ve mutlak doğru sonuçları bulabilmelidir. Bu, bir mühendisin olmazsa olmazıdır. Kendisi ile çalışan personel yada personeller mevcutsa bu bireylerin sevk ve idaresini sağlamalı bu konuda bilgilendirmelidir. İyi bir makine mühendisi içerisinde bulunduğu süreci iyileştirmeyi, maliyeti azaltmayı ve verimliliği arttırma konusunda yetenekli olmalıdır.
Makine mühendisi olmak ve bu alanda meslek tercihlerinin yapılabilmesi için üniversitede 4 yıl süren makine mühendisliği eğitiminin alınması ve tamamlanması gerekmektedir. İyi bir makine mühendisinin güçlü muhakeme yeteneği olur. Aynı zamanda tasarım veya imalat süreci içerisinde bir takım zorluklarla karşılaşılabilir. Bu gibi durumlarda makine mühendisleri işinde profesyonel davranarak sakin kalmalı ve muhakeme yeteneğine sahip olmalıdır.
Ek olarak iyi bir makine mühendisinde analitik düşünebilme kabiliyeti olmalıdır. Hayal gücü oldukça geniş ve yaratıcı olmalıdır. Tüm bunlarında dışında az olsa bile el becerisine muhakkak sahip olmalıdır. Çözüm üretebilen ve içerisinde bulunduğu süreçte gelişmelerin yaşanmasına sebep olan bir birey olmalıdır. Ekip çalışmasıyla uyumlu olmalı ve iyi bir iletişim becerisine sahip olmalıdır.
Makine mühendisliği bölümü tamamlanıp meslek hayatına giriş yaptıktan sonra biyoteknoloji, imalat sanayi alanında iş imkanlarından faydalanabilirsiniz. Tabi burada bahsedilen iş imkanları tamamıyla sizin uzmanlaştığınız alan üzerinde değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir makine makine mühendisi için inşaat sektöründe, kimya, gıda ve ilaç sanayi içerisinde birçok iş imkanı bulunmaktadır. Bunların dışında meslek olarak enerji sektörü, tekstil sektörü, savunma sistemleri gibi farklı yerlerde kariyer hayatına sahip olabilirsiniz.


Makine mühendislerinin aylık kazancı:
•    En düşük: 2825 TL
•    Ortalama: 4210 TL
•    En yüksek: 6240 TL

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com