webrasia

Pirinç Nedir Pirinç Çeşitleri Nelerdir
Anasayfa Mühendislik Pirinç Nedir Pirinç Çeşitleri Nelerdir

  • 3
  • 261

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/Pirinc-nedir-pirinc-cesitleri-nelerdir

Pirinç Nedir Pirinç Çeşitleri Nelerdir

Pirinçte bulunabilen diğer bazı elementler, kalay, kurşun, nikel, mangan, demir, alüminyum, arsenik, antimon ve fosfordur. Mangan ihtiva eden bazı pirinçlere tunç da denilmektedir. Aslında tunç (veya bronz) bakır-kalay alaşımıdır. Pirinç oldukça tok ve kolay işlenebilen bir malzemedir. Dövülebilir bakır içeriğine bağlıdır. %55’ten az bakır içeren beyaz pirinçler, kolay işlenemez. Bunlar ancak toz haline getirilerek sert lehim işlemlerinde kullanılma sahası bulurlar. Dövülebilir pirinçler ise genellikle %62’nin üzerinde bakır içeren ve soğuk olarak işlenebilen alfa pirinçleri ile daha az bakır ihtiva eden ve sıcak işlem gerektiren beta pirinçleridir. Alfa pirinçleri üstün soğuk işlem özelliklerine sahip olup cıvata, pim ve vida yapımında yaygın olarak kullanılır. Beta pirinçleriyse daha az esnek, fakat daha dayanıklıdır. Bunlar bilhassa musluk vanası, kapı ve pencere kolu ve bazı bağlantı parçalarının imalinde kullanılır.

Amiral Pirinç: %30 çinko + %1 kalay içerir. Kalay çinkosuzlasma tepkimesini engellemeye yardımcı olan bir elementtir.

Alfa Pirinç (Pirincin kralı olarak da adlandırılır): %35’den az çinko içerir, eriyebilme özelliğine sahiptir, soğuk işlenebilir ve dövülebilir. Sadece bir faz içerir.

Alfa-Beta Pirinci: İki fazlı pirinç olarak da adlandırılır. %35-45 çinko ihtiva eder ve sıcak işlemeye uygundur. Hem alfa hem beta fazı içerir; beta fazı şekil merkezli kristal yapıya sahip olup alfa fazından daha sert ve güçlüdür. Alfa-beta pirinçleri genellikle sıcak işlemine tabi tutulurlar.

Alüminyum bazlı Pirinç: Alüminyum korozyon dayanıklılığını arttırıcı olarak katkı sağlar.

Beta Pirinç: %45-50 çinko ihtiva eder, sadece sıcak olarak işlem görür, daha sert ve güçlü olması nedeni ile döküm için uygundur.

Ortak Pirinç veya Perçin Pirinci: %38 çinko içerir, ucuz ve soğuk işlemeye uygundur.

Yüksek Bakır oranlı Pirinç: %65 bakır ve %35 çinko içerir, yüksek çekme kuvvetine sahip olup yay, cıvata ve perçin yapımında yaygın olarak kullanılır.

Kurşunlu Pirinç: Alfa beta pirinç alaşımına kurşun eklenmesiyle elde edilir. Kurşun içermesinden dolayı işlenebilir ligi artmıştır. (kolaylıkla talaş kaldırma avantajı sağlar.)

Düşük Çinko alaşımlı Pirinç: %20 çinko içerip açık altın rengine sahiptir. Mükemmel esneklik özelliğine sahip olup metal hortumları gibi esnek yerlerde tercih edilir.

Deniz Mavisi Pirinci: Amiral pirincine yakındır, %40 çinko ve %1 kalay içerir.

Kırmızı Pirinç: CuZnSn alaşımı için verilen Amerikan terimi dir. Ayrıca silah metali olarak da adlandırılır.

Beyaz Pirinç: %50 çinko içerir ve genel kullanım için çok kırılgandır.

Sarı Pirinç: %33 çinko içeren alaşımlar için verilen Amerikan terimidir.
 

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com