webrasia

TOGG Türkiyenin Otomobili
Anasayfa Otomotiv TOGG Türkiyenin Otomobili

  • 9
  • 710

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/TOGG-nedir-Turkiyenin-yerli-otomobili

TOGG Türkiyenin Otomobili

TOGG (Türkiye Otomobil Girişim Grubu)
27 Aralık 2019 tarihinde sergilenen TOGG hepimizi çok şaşırttı. Uzun yıllardır yerli araç üretmek için büyük uğraşlar gösterdik. Büyük çabalar sergiledik ve sonunda bu arzumuza ulaşıyoruz. Nedir bu yerli üretim TOGG?
 


TOGG (Türkiye Otomobil Girişim Gurubu)
27 Aralık 2019 yılında 2 modelini duyurdu
TOGG SUV
TOGG SEDAN Her iki aracın tipi C Segment olacağı açıklandı
C-segment Hatchback, 
B- segment SUV
C-segment MPV tiplerinin açıklanması bekleniyor.

TOGG Menzili
2022 yılında seri üretime başlayacak olan TOGG’ un menzili 500 kilometre. Fakat bunu iki model olarak piyasaya sunacaklar ve diğer modelin etkili menzili 300 km olacak. Diğer elektrikli araçlara istinaden çok daha hızlı şarj olmakta ve yakıt maliyetleri de dizel veya benzinli araçlara göre kat kat düşük.
Türkiye Otomotiv Girişim Grubu yerli aracımız için 8 yıl pil garantisi veriyor. Yüzde yüz elektrikli olarak çalışan bu aracın şarjı yarım saatte %80 doluluk oranına erişiyor. Tabi ki bu sistem hızlı şarj cihazları ile geçerli. Fakat dünyadaki bütün elektrikli araçlar ancak hızlı şarj cihazları ile şarj edildiği zaman çok hızlı şarj edilebiliyor. 220 volt elektrikle şarj etmeye kalkılırsa ( yani ev elektriği ile ) şarjının dolması 8-10 saat civarı sürmekte. Ancak Bunu da ayrıntılı düşündüğümüz zaman akşam uyku saatlerinde şarja bırakırsak sabaha kadar sürüş için hazır olacak ve 8-10 saatlik bir şarj ile 500 kilometre yolculuk edebileceksiniz. Hem de çok düşük bir maliyetle.
Gün içinde sürekli araç kullanmıyor, sadece hafta sonları kullanıyorsanız neredeyse aracınızı ayda bir şarj edebilirsiniz. Her hafta ortalama 100 kilometrelik bir yol kat ediyorsanız aracınızın şarjı ayda bir bitecektir. Gün içinde sürekli araç kullanıyorsanız bunu dert etmenize gerek yok. Yerli üretim aracımızı sokaklarda göreceğimiz aylarda yani 2022 yılının sonlarına doğru hızlı şarj istasyonları da çeşitli bölgelerde kurulmuş olacaktır, çok fazla sorun yaşanacağını sanmıyorum.
 
Yerli Aracımızın Yakıt Maliyeti
Son zamanlarda benzin ve mazot çok zamlanmış durumda. Düşünsenize ortalama olarak kilometrede 50 kuruş yakıt harcayan bir araç 500 kilometrelik yolu 250,00 TL ye gidiyor. Fakat yerli ve elektrikli olan aracımız TOGG. 50-60 TL civarı bir maliyetle sizin 500 kilometre seyahat etmenizi sağlayacak. Bunu ben otomotiv sektöründe bir devrim olarak görüyorum.
Bildiğiniz üzere elektrikli araçların bakım maliyetleri de oldukça düşük. Çünkü benzinli ve dizel araçlarda yer alan aksanların birçoğu elektrikli araçlarda bulunmuyor.
Aracın içerisi aynı bir uçak Kokpiti andırıyor. İçeride 4 tane farklı ekran bulunuyor. Bu sistem dünyadaki diğer hiçbir araçta bulunmamaktadır. Göze çok hoş geliyor açıkça.
Şirketin CEO’su fiyat konusunda çok açık bir bilgi vermemektedir. Fakat yerli aracımız piyasaya çıkacak olan diğer elektrikli araçlarla rekabet edeceğinden dolayı çok düşük fiyatlarda olmayacaktır. Fakat bu gözünüzü korkutmasın çünkü abartılı bir ücret düşünülmüyor. Aracın fiyatı 150.000,00 – 200.000,00 TL arasında olacağı düşünülüyor.

Üretilen ilk gövde

Türkiyenin Otomobili Girişim Gurubu TOGG Resmi instagram hesabından 18.07.2021 tarihinde üretilen ilk otomobil gövdesinin foroğtaflarını '' Tamamı ülkemizde üretilen parçalarla Gebze'de montajı yapılan ilk gövdemiz notuyla  paylaştı, 

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com