webrasia

Teknolojinin doğuşu
Anasayfa Teknoloji Teknolojinin doğuşu

  • 3
  • 290

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/Teknoloji-Nasil-Dogdu

Teknolojinin doğuşu

Teknoloji Nasıl Doğdu

 

İnsanoğlu varlığından bu yana süre gelen zaman içerisinde bir şeyler keşfetmeye ve yaratmaya odaklanmıştır. İlkel çağlardan bugüne doğru çizilen zaman çizgisinde, teknoloji nasıl doğdu ve nasıl ilerliyor gibi soruların yanıtlarını kolaylıkla bulabiliriz.

 

 Teknolojinin varlığı ve doğuşu, insanların keşfettikleri bilgileri nesilden nesile aktarması ile oluşmuştur. Bilgi kavramı, bilim insanları ve yaratıcı insanlar sayesinde gün geçtikçe genişlemiştir. Diğerlerinden farklı düşünen bu yaratıcı insanlar, belirli buluşlar yapmış ve zihinlerindeki resmin somut bir hal alabilmesi için teknoloji adı verdiğimiz cihazları ortaya koymuştur.

 

 Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

 

 Teknolojinin olumlu ve olumsuz yönleri çokça tartışılan bir konudur. Bu konu üzerinde nesnelden çok, öznel bakış açısına sahip görüşler bulunmaktadır. Kimine göre teknoloji yeni nesili ve gelişimini olumsuz etkilerken, kimine göre bu durum tam tersi bir bakış açısına sahip olabiliyor. Ancak teknoloji bağımlılığı adını verdiğimiz kavram, hiç kuşkusuz gelmiş olduğumuz dönemin yaygın bir sorudur. Cihazlardan uzun süreli ayrı kalma halinde çeşitli olumsuz ruh halleri ile karşılaşan bireyler, günlük hayatlarını bu cihazlardan uzak itam etmekte güçlük çekmektedir.

 

 Olumlu yanlarına bakacak olursak, günlük yaşantımızın pek çok alanında robotlar ve her geçen gün geliştirilen cihazlar sayesinde çok daha kolay bir hayata sahibiz. Özellikle fiziksel güce ve kesintisiz çalışmaya ihtiyaç duyulan noktalarda bize sunulan nimetlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Robotlar sayesinde fabrika ve yaşantının durmadığı noktalarda devamlı hizmet sağlanabilmektedir.

 

 Hala Gelişiyor muyuz?

 

 Her geçtiğimiz gün yeni icatlar ve geliştirmelere tanık oluyoruz. Sağlık ve gündelik hayat gibi alanlardaki pozitif gelişmeler, pek çok insanın umut ışığı olabiliyor. Kusursuz milimetrik işlemler ve hesaplamalar yapabilen robotlar sayesinde yardım edilemeyeceği ya da çare bulunamayacağı düşünülen noktalar dokunulabiliyor.

 

 İnsanların teknolojiden önce yaşamış olduğu sıkıntıları ele aldığımızda, bu durumun ne denli önemli olduğunu ve hayatımızı etkilediğini çok daha net görebilmekteyiz. Sizce gelecekte ne gibi adımlar atılacak? Uçan araçlar, dünya dışı yaşamlar ne kadar uzakta? Bu gibi soruların yanıtlarını anında öğrenebilmek ve yeni haberlerden anında haberdar olmak için sayfamızı takipte kalmayı unutmayın!

 

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com