webrasia

Türk Silahlı Kuvvetleri Kamuflaj
Anasayfa Askeri & Savunma Sanayi Türk Silahlı Kuvvetleri Kamuflaj

  • 8
  • 725

  • Paylaş
  • http://www.webrasia.com/Tsk-neden-kamuflaj-degistirdi

Türk Silahlı Kuvvetleri Kamuflaj

Türk Silahlı Kuvvetleri neden kamuflaj değişikliği yaptı.


Kara Kuvvetleri Komutanlığı yeni kamuflajı.


Kamuflaj Nedir.
Kamuflaj Savaşta veya doğal ortamlarda düşmandan gizlenmek ve düşmanı yanıltmak için kullanılan bir unsur veya materyaldir.  Kamufle olmak normalde çıplak gözle veya dürbün gibi eşya/teçhizatlar ile kolaylıkla görülen ve tespit edilebilen bir kişi veya Tank, Askeri yada sivil araçlar gibi unsurların bulundukları ortama uyum sağlayarak ortamın bir parçası gibi görünmek için kullanılan bir yöntem ve saklanmak için kullanılan bir strateji biçimidir.
Bu strateji 19. Yüzyıl’a kadar kullanılmamıştır bu döneme kadar ordular bünyesinde bulundurdukları çeşitli birliklerin üniformalarını tek renk olarak yapmıştır. Savaş alanlarında dost birliklerin birbirlerini tanıması için her birliğe sabit bir renk belirlenmiş ve birlik üniformaları tek renk olarak kullanılmıştır. 
  


                                                          1847 İNGİLİZ ASKERLERİ
 Sanayi Devrimi’nin etkisiyle Uzun menzilli silahların üretilip geliştirilmesi ile yakın mesafe savaşları yerini uzaktan hedefi vurup etkisiz hale getirmeye bıraktığı için tek tip ve renk üniformalar savaş alanında kolay hedef haline gelmiştir ve orduların sahada gizlenmelerini kolaylaştıracak bir teçhizat olan kamuflajın önemi fark edilmiştir. Kamuflaj 19 yüzyılda özellikle 1. Dünya Savaşı sırasında sahadaki askerler ve askeri araçların kolaylıkla fark edilmemesi için çeşitli çalışmalar ve denemeler yürütmüşlerdir, kamuflaj 1. Dünya Savaşında yaygın olarak kullanılmaya başlanmış ve hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir. 

 
                     1946 İngiliz Askeri                                   1946 Fransız Askeri


Türk Silahlı Kuvvetleri Neden kamuflaj değiştirdi.
Türk Silahlı Kuvvetleri 2005 yılından önce ABD üretimi olan Woodland kamuflaj deseni o dönemin Türkiye bitki örtüsüne daha uygun olduğu için Woodland desen örnek alınarak üretilen kamuflajlar kullanılmıştır.

 

 
                                          Özel Kuvvetler


2002 yılında Amerikan ordusunun Multicam ve Marpat kamuflaj değişikliği hamleleri ile NATO nun en büyük 2. Ordusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekete geçmesine neden olmuş ve Ordu için yeni kamuflaj deseni ve yeni kamuflaj kesimi çalışmalarına başlanmıştır. Kamuflaj deseni tasarımı Tübitak a verilmiş kamuflajın kesim ve tasarım işi Arzu Kaprol isiminde sivil bir modacıya verilmiştir.
 


                                              2005 yılından sonra kullanıma giren dijital yeni kamuflaj

 

 2005 yılından sonra kullanılmaya başlanan kamuflajın kısa kollu gömleği


Dünyada birçok ülke orduları operasyon yapacakları yer ve bölgelerin bitki örtüsü toprak rengini baz alarak operasyon yapılacak bölgenin arazi renk ve görünümüne uygun olarak kamuflaj tasarlarlar orduların çok çeşitli kamuflajları vardır hem korumakla görevli oldukları ülkenin, arazi ve bitki örtüsüne uygun yazın ve kışın kullanılacak kamuflajlar, birde operasyon yapılacak yapılacak; ülke veya bölgenin arazisine uygun kamuflajları vardır. Ülke orduları her 10 veya 20 yılda bir ordularının kamuflajlarını iklim değişikliğinden kaynaklı bitki örtüsü değişikliğine uygun olarak tasarlar ve değiştirirler. Türk Silahlı Kuvvetleri de Türkiye bitki örtüsü ve arazi görünümü kuraklıklardan dolayı değiştiği için bitki örtüsüne uygun olması ve operasyonel personelin arazide gizlenmesini kolaylaştırmak maksadı ile kamuflaj değişikliğine gitmiştir.

 

   4 


Türk Silahlı Kuvvetleri 2021 yılı Askeri kamuflajı
 

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com