webrasia

Ultrason nedir, Ne işe yarar
Anasayfa Teknoloji Ultrason nedir, Ne işe yarar

 • 9
 • 366

 • Paylaş
 • http://www.webrasia.com/Ultrason-nedir-ne-ise-yarar

Ultrason nedir, Ne işe yarar

Ultrason Nedir?

Ultrason, kısaca ses dalgalarını görüntüye çeviren bir cihazdır. Anne karnındaki bebeği Ultrason ile rahatça görebilirsiniz. Derinin altında bulunan her hangi bir maddeyi tespit etmek amacı ile kullanılır. Böbrek taşının incelenmesi konusunda mükemmeldir. Ultrasonda kesinlikle X ışınları kullanılmaz. Yani Ultrason zararsız demektir. Zaten X ışınları olsaydı anne karnındaki bebeğe zararı dokunurdu değil mi? Ultrason kontrol işlemi bu alanda yetişmiş, eğitim almış radyoloji uzmanları tarafından uygulanır.

Ultrason Kaç parçadan Oluşur ?


Ultrason iki parçadan oluşmaktadır. Bir tanesi az önce de bahsetmiş olduğumuz ses dalgalarını görüntüye dönüştüren cihaz, diğeri ise kontrol edilmesi gereken bölgeyi teşhis etmesi için kullanılan probdur. Bu işlem gerçekleştirilmeden önce teşhis edilmesi gereken bölgeye özel bir madde uygulanır. Bu maddenin yapısı jel kıvamındadır ve ses dalgalarının vücuda kolaylıkla nüfuz edebilmesi için vücuda uygunları. Teşhis işlemi bu şekilde yürütülmektedir.
Uzmanlara göre ses dalgaları bazen dağılma, yansıma gibi yönelimler sergileyebiliyor. Bunun nedeni teşhis edilen organ veya bölgenin sıcaklığına, boyutuna, yoğunluğuna göre değişebilmektedir. En net olarak Ultrason ‘da görüntülenen bölgelerden düz yapıya sahip oluşumlardan görüntü alınmaktadır.


Ultrason Hangi Alanlarda Kullanılır?

 •   Çoğumuzun bildiği üzere Hamilelikte,
 •   Bilinmeyen Enfeksiyon tanılamak üzere,
 •   Kalp atışlarının düzenini görebilmek için,
 •   Safra kesesinde zamanla oluşmuş lezyonların tespitinde,
 •   Kas problemi yaşayan hastalarda,
 •   Meme ve ona benzer yumuşak dokuların kontrolünde,
 •   Kist ve biyopsi tedavilerinde iğne yapılırken görüntü alabilmek,
 •   Bazı Ultrason Çeşitleri Şunlardır

 

 1. Pelvik Ultrasonografi

Kadınlarda kullanılmaktadır. Rahim ve yumurtalıklar gibi durumlarda hamilelik analizi için kullanılmaktadır. Birkaç dakika sürer. Karnın alt kısmından teşhis alınır.

       2. Abdominal Ultrasonografi


Karın boşluğunda yer alan organları görüntülemekte kullanılır. Tümör ve ona benzer maddeler araştırılır ve tesbit edilir. Bu safra kesesinde veya böbrekte bulunan taş olabilir. Gövde bölümünde kullanılan bu film ile Karaciğer, Akciğer, prostat, mide gibi iç organlarımız da bulunan hastalıklar teşhis edilir. Transvajinal, Renkli, 3-4 boyutlu uygulamalar da karşılaşabileceğimiz Ultrason çeşitleridir.

Anahtar Kelimeler: Ultrason, Ses dalgaları, Ultrason cihazı,

YASAL UYARI

Yayımlanan bu yazılar webrasia.com yazarları tarafından yazılmıştır. Söz konusu metin, izin alınmadan başka bir web sitesinde ya da mecrada kısmen veya tamamen yayımlanamaz, kopyalanamaz, çoğaltılamaz, dağıtılamaz, içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Aksi taktirde bir hak ihlali söz konusu olduğunda; webrasia.com, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ve 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Ancak yazının bir bölümü, alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Her türlü alıntı (her müstakil yazı için) 200 kelime ile sınırlıdır. Alıntı yapılan metin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu metinde yer alan görüşler yazara aittir ve webrasia.com’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Link kopyalandı.

Bizi Takip Edin

Yeni makalelerimizden ilk siz haberdar olun!
| Copyright © webrasia.com